Aktualności

Zapraszamy na wystawę plenerową 100 lat kobiet w Policji

Data publikacji 10.03.2025

W związku z rocznicą 100-lecia powołania Policji Kobiecej Wydział Edukacji Historycznej przygotował szereg wystaw, które obrazują długą drogę, jaką przebyły nasze funkcjonariuszki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą zainstalowaną na ogrodzeniu budynku Komendy Głównej przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Pokazuje ona jak dalece rozwinął się udział kobiet w naszej formacji.

100 lat temu policjantki zajmowały się tylko kilkoma rodzajami przestępstw i wykroczeń (głównie związanymi z walką z nierządem i przestępstwami młodocianych), a dziś są obecne w praktycznie każdego rodzaju jednostce. Właśnie dlatego w naszych zestawieniach zdjęć archiwalnych, ze współczesnymi, doskonale widać, jak przestrzenie, które 100 lat temu zajmowali tylko męscy funkcjonariusze, dzisiaj również należą do pań.
Współczesne policjantki równie dobrze, jak ich koledzy, jeżdżą konno, na motocyklach, na nartach, czy prowadzą łodzie motorowe. Są instruktorami strzelań policyjnych, pilotkami śmigłowców, a także technikami kryminalistycznymi.
Autorka fotografii współczesnych - podkom. Katarzyna Król – starała się uchwycić policjantki w takich samych, lub zbliżonych okolicznościach, jak na archiwalnych zdjęciach sprzed stu lat. Potęguje to efekt wizualny obrazujący ogrom zmian jakie zaszły w naszej formacji.
Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z wystawą, nie tylko każdego policjanta, ale również każdego przechodnia.

Źródło: WEH GKGP

Tekst Krzysztof Lis
foto: podkom. K.Król

  • Widok w kadrze poziomym na metalowe solidne ogrodzenie, na którym znajdują się kolorowe zdjęcia przedstawiające funkcjonariuszki polskiej Policji. Na zdjęciu rozpoczynającym prezentację widoczny napis: „ Sto lat kobiet w Policji 1925-2025".
  • Widok na jedno ze zdjęć wystawy plenerowej. Dwie uśmiechnięte funkcjonariuszki Wydziału Ruchu Drogowego w biało-granatowych policyjnych czapkach stoją obok funkcjonariuszek Policji Państwowej.
  • Widok na wystawę plenerową z perspektywy kilkunastu metrów. Za ekspozycją umieszczoną na ogrodzeniu widoczny potężny gmach Komendy Głównej Policji.
  • Widok na wystawę plenerową z perspektywy kilkunastu metrów. Przed ogrodzeniem, na, którym jest ona umieszczona, przebiega ruchliwa ulica Warszawy. W tle monumentalny budynek Komendy Głównej Policji.
  • Widok na wystawę plenerową z perspektywy kilkunastu metrów. Za ekspozycją umieszczoną na ogrodzeniu widoczny fragment potężnego gmachu Komendy Głównej Policji.
  • Kilka zdjęć prezentowanych na wystawie przedstawiających policjantki w różnych sytuacjach podczas wykonywania obowiązków służbowych. Każda z prezentowanych fotografii stanowi połączenie współczesnego kolorowego zdjęcia z archiwalną biało-czarną fotografią, na których funkcjonariuszki Policji i Policji Państwowej wykonują te same czynności takie np. jak: kierowanie ruchem pojazdów, jazda na koniach służbowych, interwencje z użyciem tarcz ochronnych, funkcjonariuszki Policji Państwowej w pancerzach ochronnych w zestawieniu z funkcjonariuszkami oddziałów prewencji z tarczami w rękach.
Powrót na górę strony