"Trzeci kurs normalny dla kobiet szeregowych Policji Państwowej."
Równo 90 lat temu, 3 kwietnia 1935 roku, rozpoczął się trzeci kurs dla kobiet policjantek. O tym wydarzeniu dowiadujemy się z krótkiej relacji zamieszczonej w numerze 15 gazety policyjnej „Na posterunku”, z dnia 7 kwietnia 1935 roku.
„Dnia 3 kwietnia r.b. otwarty został w Szkole oficerskiej w Warszawie, normalny kurs dla szeregowych P.P. – kobiet, na który powołano 50 nowoprzyjętych policjantek i 10 pozostających w służbie.”
Był to już trzeci kurs dla kobiet policjantek. Przypomnijmy pierwszy odbył się w 1925, a drugi 1929 roku.
Na posterunku 17, 1935 rok.
„Otwarcia kursu dokonał naczelnik wydziału wyszkolenia Komendy Głównej insp. Horodyski w obecności naczelnika Centrali Śledczej inps. Sitkowskiego oraz wykładowców.”
„Kurs trwać będzie 3 i pół miesiąca, poczem frekwentantki odbędą jednomiesięczną praktykę w Urzędzie Śledczym m.st. Warszawy, zanim otrzymają właściwe przydziały.”
W tym samy artykule jest prezentowany w dużym skrócie program szkolenia.
„Program kursu obejmuje: prawo karne (60 godz.), prawo państwowe i administr. (40 godz.), instrukcję służbową (40), przepisy biurowe (3), medycynę kryminalną, higienę i ratownictwo (25), stronnictwa polityczne i ruch zawodowy (20), naukę o broni i wyszkolenie strzeleckie (20), musztrę i ćwicz. Sprawności fiz. (20), służbę śledczą (120), naukę o Polsce współczesnej (10), obronę przeciwlotniczą i przeciwgazową (8), walka z prostytucją (25), walka z pornografią (4), psychopatologję (7), choroby weneryczne (8), walkę z alkoholizmem (4), walkę z handlem narkotykami (6), prawodawstwo w zakresie przestępców nieletnich (15), opiekę nad więźniami (3), emigrację (12), opiekę społeczną (15), ochronę pracy kobiet i małoletnich (5), ruch kobiecy w Polsce i zagranicą (4).”
Pełen program szkolenia kursu frekwentantek znajdujemy w Rozkazie Komendanta Głównego Policji Państwowej nr. 653 z dnia 6 kwietnia 1935.
Źródło: WEH GKGP, AAN.
Tekst Karol Karasiewicz