Historia psów policyjnych… dla każdego
„Podwaliny polskiej kynologii policyjnej (1919-1939). Działalność służbowa podinsp. Alojzego Grimma” autorstwa podkom. Piotra Mrozowskiego to historyczna perełka. Nie tylko dla funkcjonariuszy i historyków, ale także dla każdego miłośnika psów.
Wydawnictwo to kompleksowa analiza z okresu XX-lecia międzywojennego dokonań Policji Państwowej na polu kynologii, a także próba odniesienia przedwojennych rozwiązań do współczesnej kynologii policyjnej. Książka zawiera liczne analogie do współczesnych rozwiązań funkcjonujących w obszarze użycia zwierząt w Policji.
Publikacja jest też pewnego rodzaju hołdem dla postaci podinsp. Alojzego Grimma uznawanego za protoplastę kynologii policyjnej. To on wraz z Leonem Przygodą i Wiktorem Gustawem Ludwikowskim podjął próbę organizacji pierwszego ośrodka szkoleniowego dla psów w Warszawie, a następnie kolejnych w Poznaniu i Golędzinowie. Podjął się wyszkolenia pierwszych psów służbowych i wyszkolenia ich przewodników. Był autorem książek: „Jak układać psy policyjne”, „Jak używać psy policyjne” oraz „Pies Towarzysz”. Co ciekawe wiedza i doświadczenie, którymi Grimm dzielił się blisko 100 lat temu okazały się ponadczasowe i współcześni policyjni przewodnicy psów chętnie po nie sięgają.
Autor publikacji podkom. Piotr Mrozowski jest wykładowcą w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i od pierwszych stron książki da się wyczuć, że to nie tylko jego praca ale prawdziwa pasja. „Podwaliny polskiej kynologii policyjnej (1919-1939). Działalność służbowa podinsp. Alojzego Grimma” można pobrać za darmo ze strony: https://csp.edu.pl/csp/e-biblioteka/2968,Wybrane-publikacje-ksiazkowe.html
Dodatkowo twórca wydawnictwa wziął udział w filmie, (który możecie obejrzeć na naszym kanale You Tube „Historia i tradycja”) zatytułowanym: Historia psów policyjnych – kynologia policyjna wczoraj i dziś
tekst: WEH GKGP
foto: CSP