Aktualności

Młodzież z Wolsztyna w KGP

Data publikacji 19.05.2026

Młodzież z Oddziału o Profilu Mundurowym Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie odwiedziła w maju Komendę Główną Policji. Razem z młodymi ludźmi przyjechało kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, co najlepiej świadczy o tym, jak poważnie funkcjonariusze z Doliny Dojcy podchodzą do młodych ludzi, którzy swoją przyszłość planują związać ze służbami mundurowymi.

Oddział o Profilu Mundurowym powstał w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie w 2025 r. Uczniowie pierwszej klasy przybyli w maju br. do stolicy, aby zwiedzić Komendę Główną Policji i Sejm RP. Tematyczny wyjazd do Warszawy odbył się na zaproszenie sekretarza stanu w MSWiA Wiesława Szczepańskiego, który pochodzi z terenów Wielkopolski.

Razem z młodzieżą w siedzibie Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji pojawiła się Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie insp. Katarzyna Sobczak-Kukawka. Przyjechali także policjanci z Zespołu ds. Nieletnich KPP w Wolsztynie: asp. szt. Maciej Borowski i mł. asp. Nikodem Brzeziński, którzy w szkole prowadzą praktyczne zajęcia dla młodzieży oraz asp. szt. Mariusz Klim dzielnicowy, ale także instruktor taktyki i technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego i podkom. Wojciech Adamczyk oficer prasowy wolsztyńskiej jednostki, którzy wykładają młodzieży teorię, m.in. nauczają historii Policji.

Młodzi ludzie wizytę w stolicy zaczęli od zwiedzenia ekspozycji, wystawionych w siedzibie Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy przygotowane: z okazji setnej rocznicy pierwszych ogólnopolskich zawodów policyjnych oraz pięćdziesięciolecia służb kontrterrorystycznych w Polsce. Zawsze jednak największe wrażenie na odwiedzjących naszą siedzibę robi żywa lekcja historii, gdy można dotknąć i z bliska obejrzeć niektóre ze zgromadzonych w KGP artefaktów.

Po wpisaniu się do Księgi Pamiątkowej w zaaranżowanym Gabinecie Komendanta Głównego Policji Państwowej wolsztyńska grupa pod naszą opieką przeszła do centralnego budynku KGP przy ul. Puławskiej. Na dziedzińcu KGP przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” oddała honor, składając na jego płycie znicz.

Nie wszystkie grupy odwiedzające KGP tak mają, ale od czasu do czasu zdarza się, że przypada im w udziale nieoczekiwane i nieplanowane spotkanie - czy to z kimś z kierownictwa Policji czy też z gośćmi odwiedzającymi policyjny gmach. Tak było i w tym przypadku. Gdy grupa ustawiała się do fotografii na schodach przed głównym wejściem, na dziedzińcu pojawił się Jacek Dobrzyński rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, który miał właśnie odjechać służbowym samochodem. Gdy dowiedział się jaka to grupa wyszedł z inicjatywą wspólnego zdjęcia. Bezpośrednia natura byłego rzecznika Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wcześniej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a jeszcze wcześniej rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku sprawiła, że fota, mimo iż pozowana, wyszła bardzo naturalnie. Podinsp. w st. spocz. Jacek Dobrzyński namawiał do wstępowania w szeregi służb mundurowych, nie tylko Policji, ale także polskich służb specjalnych.

Zakończeniem wizyty w KGP było złożenie znicza i oddanie hołdu przed Tablicą Pamięci z inskrypcjami epitafijnymi współczesnych stróżów prawa, którzy rotę ślubowania wypełnili do końca. Następnie wolsztyńska młodzież pojechała na ul. Wiejską w Warszawie, gdzie spotkała się m.in. z Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesławem Szczepańskim, odwiedziła salę plenarną obrad Sejmu RP i zwiedziła siedzibę Senatu RP.

W Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie już trwa nabór do drugiego rocznika Oddziału o Profilu Mundurowym i wiemy, ze cieszy się dużym powodzeniem. Spodziewamy się zatem, że w przyszłym roku zobaczymy w Komendzie Głównej Policji kolejnych młodych ludzi z wolsztyńskiej szkoły, którzy zamierzają służyć Polsce w policyjnym mundurze. Serdecznie zapraszamy! 

Tekst i zdjęcia: Paweł Ostaszewski / Wydział Edukacji Historycznej Gabinet KGP

Powrót na górę strony