Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Prezydium Policji Landu Brandenburgia w Poczdamie zorganizowała międzynarodową konferencję pn. „Wspólnie ograniczyć możliwości przestępców w Europie bez granic”. Spotkanie polskich i niemieckich policjantów było okazją do podsumowania wspólnych inicjatyw i partnerstwa w zapewnianiu bezpieczeństwa po obu stronach granicy.
Dodano: 30.10.2019 -
8 października 1934 r. podinspektor Marian Kozielewski, m. in. w uznaniu zasług za udział w śledztwie wyjaśniającym sprawę zamachu na Bronisława Pierackiego – ministra spraw wewnętrznych, został powołany na stanowisko komendanta Policji Państwowej m. st. Warszawy.
Dodano: 30.10.2019 -
Oficjalnie Policja Rzeczna rozpoczęła służbę na Wiśle 1 kwietnia 1920 r. Powołana została Rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 18 lutego 1920 r., wydanym w porozumieniu z ministrem robót publicznych w przedmiocie organizacji Policji Państwowej, pełniącej służbę na drogach wodnych. Zastąpiła Straż Rzeczną, której głównym zadaniem była ochrona transportu wodnego na Wiśle oraz zabezpieczanie porządku przy głównych przystaniach. Straż podlegała Ministerstwu Robót Publicznych.
Dodano: 29.10.2019 -
„Szacuje się, że w wyniku bezpośrednich działań wojennych oraz dokonywanych mordów śmierć poniosło około 2500–3000 funkcjonariuszy. Ginęli oni przede wszystkim w miejscach pełnienia służby lub w trakcie ewakuacji”. Po zakończeniu działań wojennych do członków przedwojennej Policji Państwowej zastosowano nakaz służby w organizowanej i zarządzanej przez okupanta Policji Polskiej, zwanej również Policją Granatową.
Dodano: 28.10.2019 -
W dniu dzisiejszym Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP odwiedzili wyjątkowi goście, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Koluszkach. Gościom została zaprezentowana wystawa pt. „Od Policji Państwowej do Policji”, na której przestawiona została historia polskich formacji bezpieczeństwa publicznego.
Dodano: 28.10.2019 -
Tworzenie rodzimych organów porządku prawnego zaczęto już w trakcie pierwszej wojny światowej, kiedy doszło do rozbicia jedności interesów państw zaborczych. Instytucje o charakterze policyjnym, które wówczas powstawały, miały różny charakter, były m.in. zależne od władz samorządowych, politycznych lub reprezentujących instytucje obywatelskie.
Dodano: 24.10.2019 -
23 października 2019 roku, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbyło się spotkanie z dr. Aleksandrem Gurjanowem, badaczem problematyki represji sowieckich wobec Polaków, członkiem Stowarzyszenia „Memoriał”, redaktorem i współautorem wydanych przez Stowarzyszenie „Memoriał” w Moskwie rosyjskich ksiąg pamięci z biogramami polskich jeńców wojennych z obozów NKWD w Kozielsku i Ostaszkowie Ubity w Katyni (Zabici w Katyniu) oraz Ubity w Kalininie, zachoronieny w Miednom (Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje). Spotkanie było poświęcone tej ostatniej, najnowszej publikacji.
Dodano: 24.10.2019 -
Wczoraj w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku odbyła się potrójna uroczystość: święto patronki szkoły- Królowej Jadwigi, ślubowanie klas pierwszych oraz pasowanie uczniów klas profilu policyjnym na kadetów. Wśród zaproszonych gości był Komendant Powiatowy Policji w Płońsku oraz przedstawiciele z Komendy Głównej Policji.
Dodano: 24.10.2019 -
W dniu dzisiejszym Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP odwiedzili wyjątkowi goście, uczniowie z Liceum Sportowego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Gościom została zaprezentowana wystawa pt. „Od Policji Państwowej do Policji”, na której przestawiona została historia polskich formacji bezpieczeństwa publicznego.
Dodano: 23.10.2019 -
Gdy większość będzie modlić się nad grobami bliskich, na ich mogile niewielu zapali znicz. Są daleko, lecz na ziemi, którą kochali i o którą chcieli walczyć o końca. Prawdopodobnie jechali na rowerach do Lwowa, gdy na ich drodze stanął bezlitosny sowiecki czołgista. Pozostał po nich bezimienny grób na cmentarzu w Kurowicach, a w nas obowiązek pamięci o bohaterach w policyjnych mundurach.
Dodano: 22.10.2019