Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Napad na Stołpce, przygraniczne miasteczko w woj. nowogródzkim, przeprowadzony nocą z 3 na 4 sierpnia 1924 roku przez sowieckich dywersantów, trwał godzinę. W nierównej walce z przeszło stuosobową bandą zginęło siedmiu funkcjonariuszy Policji Państwowej, kilku zostało rannych. Zginęło też trzech przypadkowych mieszkańców. Był to najtragiczniejszy epizod w historii polskiej policji okresu międzywojnia.
Dodano: 21.11.2019 -
Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało konferencję naukową „Administracja państwowa, służby specjalne i siły zbrojne II RP wobec ugrupowań i środowisk komunistycznych 1918–1939”, która odbyła się 21 listopada 2019 r. w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Dodano: 21.11.2019 -
Policja od zawsze była formacją siłową, typowo męską. Pierwsze etatowe policjantki pojawiły się w niej dopiero w początkach XX wieku. Najpierw w USA i Anglii, potem w innych krajach. Nieprzypadkowo zresztą. Okazało się bowiem, że w zwalczaniu takich zjawisk, jak prostytucja, przestępczość nieletnich, sutenerstwo, handel żywym towarem wyszkolone policjantki osiągają znacznie lepsze wyniki niż ich muskularni koledzy.
Dodano: 21.11.2019 -
Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak wspólnie z Dyrektorem Muzeum Historycznego w Przasnyszu Panią Agnieszką Brykner, otworzył wystawę pt. „Na posterunku. Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919 – 1939”. Wśród zaproszonych gości był mł. insp. Robert Horoszcz z Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji z Komendy Głównej Policji oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu mł. insp. Dariusz Krzesicki.
Dodano: 21.11.2019