Aktualności
Rozmiar czcionki
-
W dniu 15 lutego 2019 roku Fundacja Cichociemnych Spadochroniarzy przy współpracy z Dowództwem Garnizonu Warszawa zorganizowała uroczystość upamiętniająca pierwszy zrzut Cichociemnych do okupowanego kraju. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Cichociemnych w Warszawie przy ul. Matejki.
Dodano: 15.02.2019 -
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. dokonano pierwszego desantu cichociemnych na teren okupowanej Polski. Był to zarazem pierwszy aliancki zrzut w okupowanej Europie. Na pokładzie brytyjskiego dwusilnikowego samolotu Whitley znalazło się trzech polskich skoczków: mjr pilot Stanisław Krzymowski „Kostka” (dowódca ekipy), podkom. Józef Zabielski „Żbik” (przedwojenny policjant, w latach 1935-1939 adiutant gen. Kordiana Józefa Zamorskiego, ostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej), oraz kurier MSW, bombardier Czesław Raczkowski „Orkan”. Ze względu na błąd nawigacyjny cichociemni zostali zrzuceni nie – jak planowano – pod Włoszczową w Kieleckiem, lecz na Śląsku Cieszyńskim pod Skoczowem, na terenach włączonych do Rzeszy. Do zadań tej grupy należała walka partyzancka z Wehrmachtem i Głównym Urzędem Bezpieczeństwa Rzeszy.
Dodano: 15.02.2019 -
14 lutego 2019 roku, w 77. rocznicę wydania przez Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego rozkazu o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową odbyły się w Warszawie uroczystości państwowe, które zainaugurowała Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona w intencji poległych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy ZWZ i AK. Następnie przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego odbył się uroczysty Apel Pamięci, po którym Szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk wraz z weteranami oddał hołd bohaterom polskiego ruchu oporu.
Dodano: 15.02.2019